Muut
279276

SKÅL samt SALLADSBESTICK, ett par, "Krenit", Herbert Krenchel, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Emaljerad metall i rött. Diam 25. Salladsbestick i svart melamin.

Bruksslitage, repor, bestick med nagg.

Muut tiedot

Herbert Krenchel vann en guldmedalj vid Milanotriennalen 1954 för formgivningen av skålen "Krenit".

Lähtöhinta
2 000 SEK