På fyra fötter med överkragad reliefdekor. Alla kannor utom gräddkannan med handtag i svärtat trä. H 16, 20, 23 resp 26. Vikt 2 100 g.
Bruksslitage, bucklor. Anlupna. Trähandtagen något lösa. Chokladkannans lockknopp något lös.