Stomme i mässing. fem ljusarmar. Krönande plymkrans. Tätt hängande kedjerader. Behängd med bland annat i långa slipade piggar i en tät kjol. Äldre el. H ca 53.
Bruksslitage. Nagg. Lösa prismor medföljer. Visa partier av kedjerader hänger löst. Något smutsigt. Ej funktionstestad.