Klotformad med grön glasyr, drejargods, 1960-tal, h 15. Fajans med polykrom dekor, 1940-tal, h 17.
Smärre slitage. Klotformad med tillverkningsdefekt undertill. Fajansvas med liten lagning undertill och krackelyrer.