Rotfanerat. Kvadratisk skiva på svarvad stam på tre delad fot. Ägarsigill i svart lack under skivan. L 52, B 39,5, H 59.
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Äldre lagning på foten. Under del senare.
Bär sigill från ätten Adlercreutz.