Delvis kannelerade kolonnskaft på kvadratisk sockel på runda fötter. Urnformad och delvis godronnerad ljuspipa, lösa manschetter. H 26.
Bruksslitage. Märken och repor. Något sned. På ena spricka på skaftet mellan den kannelerade och kapitälet.