Ek. Urtavla med polykrom dekor och otydlig märkning, troligtvis Peter Bedell II. Pendel samt lod medföljer. H 216, b 49. Nyckel finns.
Slitage, lagningar, fanérskador samt en spira av. Ej funktionstestad.