Egenhändiga. Även bla Konung Oscar II, 5 böcker, däribland boken "Prins Bertil berättar" med Prins Bertils namnteckning, memoarboken "Glimtar och scener" med Prinsparet Sigvard och Marianne namnteckning. Fullständig förteckning medföljer.
Slitage. Det äldre kungadokumentet med skador. Ej fullständigt genomgånget.