Rund fot. Urnformade, svängda hänklar. Lock med knopp. Rik dekor av blomsterslingor och akantusblad. H 64.
Krackelyr. En med smärre dekornagg och mindre spricka i en hänkel. En med smärre spricka i en hänkel samt mindre kantnagg på locket.