Birger Ekman

(Ruotsi, Syntymävuosi 1905)
Birger Ekman
(Ruotsi, Syntymävuosi 1905)

BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.

"De fyra vindarna" modellnr 128, myrtenrot med intarsiadekor i flera träslag av de fyra vindarna i form av kvinnofigurer samt träd, kupan i gultonat glas med slipad dekor av stjärna. Diam 70.

Slitage, repor, ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet