Rektangulär, förgylld, övre dekorfält med akantusrankor framför spegelglas, medaljong med antikiserande motiv mot blå bakgrund. Tudelat glas. Övrig dekor av bla pärlstav. Krönande rosett. H 175.
Slitage, smärre bortfallen förgyllning, medaljongen skadad och medföljer i två delar, undre glaset senare utbytt.