SKRIVSTÄLL, fajans, rokokostil, troligen 1800-tal.
Oregelbunden form med rocailler och rik bemålning med dekor av stridsscen, bläckhorn i form av hjälm resp krenelerat torn, krönande lejon med sköld. L 35, h 17.
Slitage, sprickor, nagg, lagningar.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?