Bronserat trä. Spegel med dekorelement i form av bland annat kolonner samt överdel med duvor. Delat spegelglas. Konsolbord med svartmålat träplatta med bronserad örn bärandes marmorskiva. L 89, b 55, h 81+164.
Slitage och nagg på marmorskiva, skador samt slitage på bronsering. Dekorelement lösa samt saknas. Skador. Spegel något anlupet.