Märkt Stockholm G.B. Dekor i starkeldsblått av blommor. Diameter 25 cm.
Locket med tre sprickor samt en nagg. Knoppen med sju glasyrnagg. Skål med spricka, glasyrnagg. Två fotrings nagg, lagning.