Bordspendyl och två kandelabrar. Ljus sten och gulmetall. Bordspendyl med vitemaljerad urtavla. H 33. Kandelabrar för två ljus, h 26. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador, krönet löst, repor, pendylen saknar pendel, urtavlan med repor.