Mahognyfanér, raka sidor, låda, dörrpar mellan kolonnetter med mässingsbeslagen kapitäl och bas. Svart stenskiva. L 100, b 47, h 97. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, fanérskador, lagningar. Senare lås. Bortfallen fanérbit medföljer.Trasigt hörn stenskiva.