BYRÅ, Nordiska kompaniet, kungliga ägarmärkningar á tergo, 1900-tal.

Svartmålat trä samt dragknoppar i guldfärgad metall. Kungliga ägarmärkningar i form av etikett med kronprinsparet Gustav VI Adolf och Louise Monogram, samt med Konung Gustav VI Adolfs monogram, Ulriksdals slott. L 100, b 50, h 77.

Senare bemålning samt senare dragknoppar. Slitage på bemålning.

Alkuperä - Provenienssi

Ulriksdals slott.

Lähtöhinta
2 500 SEK