Mahognyfanér. Snedställd skrivklaff. Bakomliggande låd- och hyllinredning. Skrivunderlägg i ljust skinn. 4 lådor i fronten. Mässingsbeslag. L 97, B 48, H 104.
Bruksslitage. Märken och repor. Senare beslag. Dragknoppar saknas på några lådor på inredning bakom klaff. Fläckar. Dåligt gångjärn på skrivklaff. Nyckel saknas.