Runda kannelerade ben med bladhölster. Skurna hörnrosetter. Skuren dekor i sargen. Skuren dekor. Stoppad sits, rygg och armlän. Lös dyna.
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Senare klädsel. Bakben lagat. Maskstungen.