Gråmålade. 8 stolar av den s.k svenska modellen. Oval ryggbricka, rundade kopplade ben. Skuren dekor av ros. Matsalsbord med rund skiva, dekor av fleuroner. Rundade ben. Diam 115, H 76. 3 iläggsskivor B 47 vardera.
Slitage. Repor, Nötmärken. Klädsel med smärre fläckar.