SALSSKÅP, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld brons. Rak form med uppsvängt profilerat krön. Överdelen med två dörrar, bakom dörrpar tre små lådor och hyllplan. Nederdelen med fyra lådor och svängda ben. L 146, B 58, H ca 200. Nyckel finns.

Slitage. Renoverat, knäckt bakben. Dörrar med äldre sprickor.

Lähtöhinta
25 000 SEK