KOPPAR MED FAT, 2 st, porslin, empire resp empirestil, Berlin, dat 1824 resp sent 1800-tal.
Låg kopp med guldrand, uppsvängt öra, målat motiv av Schauspielhaus i Berlin. Kopp med delvis förgylld dekor och texten "Gesundheit trinke stets aus diessem Becher", uppsvängt handtag. H 6,5-11.
Slitage. Den äldre koppen med ej ursprungligt fat.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?