Tallrik, rokoko, Johan Gustaf Ryman Stockholm, verksam 1761-97. Diam 24. Tallrik, rokoko, Magnus Söderberg Stockholm 1716-48/67. Diam 24. Runt fat, otydliga mästarstämplar. Diam 30. Tallrik, otydliga mästarstämplar, Strengnäs. Diam 22.
Bucklor. Slitage. Repor. Smärre bristning. Tallriken av Söderberg med pålödd upphängningskrok på baksidan.