ALFRED WAHLBERG, olja på duk, sign.
"Sanary". 49 x 65.
Obetydligt slitage.
Tidigare i rådman Lars Johanssons samling, Eskilstuna.
Konstakademien, Stockholm, "Alfred Wahlberg. Minnesutställning", 1907, kat nr 120 (under titeln "Strandparti från Sanary").
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Alfred Wahlberg", nov 1928, kat nr 59.
J. K. Janzon, "Alfred Wahlberg", SAK, 1909,
upptagen i katalog, sid 213.
"Konst i Svenska Hem", vol. II, band 5, upptagen sid 240, under samling 354 (rådman Lars Johanssons samling).