Porträtt av Jesper Nilson Gus, Herre till Smärelseboholm Anno 1637. 54x58.
Porträtt av Jöns Ulfson Snkenborg. Anno 1640. 69x66.
Slitage. Lagning. Krackeleringar. Hål. Märken. Rispor.