Sk Stenströmkopia. Kalkstensskiva. Rak form med snedställda hörn. Mässingsbeslag. Enkel intarsia, bland annat meandermönster. Medaljongporträtt. 2 lådor i fronten. L 102, B 50, H 81. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre märken och repor.