Röd tygklädsel, fyrpassfot i matt aluminium, snurrbar stol, vippfunktion, armlän svartlackerade. Klädsel etikettmärkta Herman Miller. Stol samt pall stplmärkt "Herman Miller Pat. no.3041109 3024068".
Slitage på klädsel, smärre skador. Stomme med slitage och nagg.
Formgiven 1958.