Klockan av brons märkt "Sappemeer" o dat 1961. H 34. Vimpel av blått tyg med fartygsnamnet "Sappemeer", l 277. Maskinskylt av mässing, märkt Gebr. Niestern, Holland 1961. 25 x 13. Svartmålad ställning av järn från okänt fartyg, h 176.
Motorfartyget "Sappemeer" avgick den 7 november 1969 kl. 1430 från Storugns lastat med 649 ton kalksten destinerat till Iggesund. Radar fanns ombord men var inte tillslagen.
Kursen sattes mot Revenge grundet fyr utanför Sandhamn emedan avsikten var att därifrån fortsätta inomskärs i Stockholms skärgård. Kl. 2100 övertogs vakten av befälhavaren. Utkik var utposterad på bryggan. Någon timme senare observerades Huvudskär fyr om babord men någon pejling av denna gjordes inte. Vare sig Almagrundet fyr eller andra fyrar var synliga. Befälhavaren fann dock ingen anledning till oro. Något försök till ort bestämning gjordes ej och den styrda kursen fortsattes med full fart. Omkring kl. 2230 stötte fartyget hårt på grund och fastnade. Enligt rapport om sjöolycka nr 54 från lotsdirektören i Mellersta lotsdistriktet skedde grundstötningen i Rödkobbs Fallena c:a 1 n.m. i bäring 160º från Rödkobbens båk.
Vid rundpejling konstaterades att fartyget var allvarligt läck och samtliga länspumpar startades. Kontakt togs med Stockholm Radio, som larmade räddningshelikopter. Livbåten och 2 st livräddningsflottar sjösattes och nödraketer uppsändes. På grund av sjöhävningen förvärrades läget och efter 20 minuter fick fartyget stark styrbords slagsida som successivt ökade. Vid 2330-tiden anlände räddningshelikoptern och besättningen togs ombord på denna och landsattes oskadda på Bromma omkring midnatt. Påföljande dag återvände befälhavaren med ett sjöbevakningsfartyg till olycksplatsen, men fartyget hade då sjunkit och vraket kunde inte lokaliseras.
Källor:
K. Paulsson.
Ronny Edstrand
Slitage, vimpeln med smärre kantskador och fläckar, ställningen ett sjöfynd med hårt slitage och färgbortfall.
Fynd från lastfartyget MF Sappemeer på 650 ton, förlist på 23 meters djup i Stockholms ytterskärgård 1969. Ur dykaren Sven Johanssons samling.