KLOCKBOJ, brons, J.A. Beckman, Stockholm, Ljunggrens verkstad, Christianstad 1902.

"Kungl Lotsverket", h 63.

Sjöfynd med hårt slitage, anlöpningar.

Alkuperä - Provenienssi

Fynd från vattnen utanför Sandhamn. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Muut tiedot

Tot vikt, enligt uppgift, 125 kg.

Lähtöhinta
3 000 SEK