Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
Muut
266306

TELEFONER, 2 st, bl a LM Ericsson. 1900-talets första hälft/mitt.

2 st telefoner varav en med bas av plåt resp en med bas av bakelit. H 12 resp 26.

Slitage, repor, lösa delar, trasiga tygsladdar. Ej funktionstestad.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Sager. LM Ericsson telefonen inköptes 30/8 1988 på Bukowskis husauktion i Sagerska palatset. Kvitto och katalog medföljer.

Lähtöhinta
1 500 SEK