Kopp med fat, rosa med utsparningar i turkosmed bemålar med landskapsmotiv. Koppen med dekor i relief i form av kakelplattor. Dekor delvis förgylld. Diam 14, h 7. Fat i blått med förgylld dekor. Över spegeln band med motiv av antikiserande gatuscen. Diam 25.
Dekorslitage, främst på koppen.