Tryck grön dekor i form av blad och fågel. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 2 ovala uppläggningsfat, 2 skåla med hänklar. Diam tallrikar 18-25.
Slitage. Krackelyr i glasyren. Enstaka med nagg och sprickor. Enstaka delar gulnade. Mindre glasyrdefekter. Flertalet delar 2a sortering.