Formböjt, mörkbetsat trä, med svart skinnklädsel. Soffan samt vissa stolar etikettmärkta.
Senare klädsel. Skador, lagningar, slitage. Enstaka klädsel trasig, soffan med stora lagningar på ena kortsidan och lagning på en långsida.