Supkoppen, sfärisk form, graverad dekor runt mynningen, invändigt förgylld. Svängd hänkel samt fotring, 1827. H 3. Cigarretuiet, konvext, monogramgravyr. Importstämplar. 13x8,5.
Bucklor. Supkoppens fot med skador. Cigarretuiet med trasig, invändig snodd.