ERNST JOSEPHSON, olja på duk. Sign med dedikation.
Interiör från Skoklosters slott. 1871. 40 x 44.
Krackelerad. Slitage.
Tidigare i direktör Agnar Meurlings samling.
Därefter i hovintendent Gösta Stenmans samling.
Privatsamling.
Galerie S:t Lucas, 1942, kat nr 12.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", 10 febr - 11 mars 1951, kat nr 13.