Förgylld och bronserad. Rektangulär spegel med genombrutet krön och avslut, dekor av bla pärlstav och porträttmedaljong. H 102. Konsolbord med rektangulär röd marmorskiva, två kannelerade ben. L 55, b 24, h 68.
Slitage, delvis bortfallen förgyllning, nagg på skivan.