Ek och alm. Rak form, snedklaff med bakomliggande lådinredning. Tre lådor, metallbeslag. L 93, b 46, h 90. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador. Två lås lösa, medföljer, en nyckelring på något avvikande nyckelskylt lös, medföljer.