KONSOLBORD, delvis gustavianskt, Sverige 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat, halvmåneformat med rikt skuren sargdekor och vidhängande girlander, fyra kannelerade kopplade ben, skulpterad urna. Skiva av kalksten. L 71, b 37, h 78.

Slitage, repor, smärre bortfallen förgyllning, sarg från 1700-talet kompletterad med senare ben och dekorelement såsom girlander och urna.

Lähtöhinta
12 000 SEK