Rund skiva, profilerad sarg, genombruten, svängda ben. Beninläggningar. Landskapsmotiv med figurer och drakar. Diam 40, H 41.
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Små sprickor. Fanérskada. Liten äldre lagning.