Rektangulär, bronserad och förgylld, överdel och avslut med gouacher med flankerande kannelerade pilastrar, motiv av den pytiska elden resp vinrankor, tvådelat glas, skuren dekor av pärlstav och bladstav. H 137.
Slitage. Färgbortfall. Glas med anlöpningar. Gouacher möjligen senare, ett glas med nagg. Krön saknas.