TAKLAMPA, mässing, modell G2557, Svenskt Tenn. 1900-talets mitt.
Taklampan är formgiven under 1940-50-talet av Josef Frank för Svenskt Tenn och har modellnummer G 2557. Ej längre i produktion. Enligt uppgift intendent Per Ahldén på Svenskt Tenn. H 40.
Smärre slitage. Mässningen något anlupen. Ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?