Rektangulär skiva av kalksten, bronserad benställning med fyra svarvade kannelerade ben, sarg med pastellagedekor i form av bandfläta mot svartmålat fält. L 84, b 42, h 82.
Slitage, senare bronsering, möjligen senare pastellagedekor, ostadigt, skivan med lagning och sprickor samt nagg, repor och fläckar.