SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, troligen Andreas Reutz (verksam 1767-1810), Göteborg. Vikt: ca 600 gram.

På rund fot. Uppsvängda hänklar. Pärlstavsdekor. Livet med antikiserande medaljonger. Lock krönt av urna. H 23.

Locket med skador. Slitage.

Lähtöhinta
8 000 SEK