Dryckeshorn med lock i mässing och kallförgylld metall. Uppburna av putti. Stående på en sockel uppburen av fyra lejontassar. Utsmyckning av örn och hjorthuvud. Genombruten dekor.
H 65.
Slitage. Metallen anlupen. Skador på lock, Börjar släppa i skarven.