Svängd form, mönsterlagd fanér, tre lådor, förgyllda mässingsbeslag, träskiva med profilerad kant. L 121, b 57, h 80. Nyckel finns.
Slitage, smärre repor och sprickor, renoverad och kompletterad med senare beslag.