Helfranska skinnband i grönt med rikt präglad och förgylld dekor, helt guldsnitt. Illustrerade med gravyrer av T. Bewick. Vol I: History and description of Land birds, vol II: History and description of Water birds.
Slitage, ej genomgångna.
Enligt etikett: Mary Whenell Clayton.