"Art de L`Epinglier", "L´Art du Tuilier et du Briquetier", "Art de Tirer des Carrieres..". Samtliga delar illustrerade med graverade planscher. Halvfranskt skinnband i folio med präglad och förgylld ryggdekor.
Slitage, en del av ett större bokverk om 6 volymer. Ej genomgången.