Hauptkopia, tre lådor, rik intarsia av bla medaljong med flöjtspelande amorin, rödvit marmorskiva, fyra lätt svängda ben. L 95, b 48, h 81. Nyckel finns.
Slitage, smärre repor. Avslag i skivans undre bakkant.