BORDSPENDYL, Johann Möslang, Wien, Österrike, 1800-talets andra hälft.
Mässing på träsockel. Urverk uppburet av två kolonner. Vitemaljerad urtavla. Genombrutet lod. Krönt av beväpnad orientalisk ryttare flankerad av stående riddare. Stämplad J. Möslang 1855. H 44. Nyckel finns.
Urtavla med skador, lagningar. Slitage.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?