Furu. Rakform med fyra lådor. Kunglig ägarmärkning för Konung Gustaf V resp Konung Gustaf VI Adolf. L 93, b 44, 101.
Kraftigt slitage, repor, del bortfall maskstunget. Nyckel saknas.
Skattmansö herrgård.